NKK Switches SK24DG30
SK24DG30 picture photo
Mfg. Part Number
SK24DG30
Manufacturer
Product Category
Keylock Switches
Brief Description
SWITCH KEYLOCK DP3T GOLD PC 28V
Datasheet Download
SK24DG30.pdf
Availability of SK24DG30
QUANTITY
SK24DG30 Order Process
Ship out your order
Specifications of SK24DG30
Internal Part NumberEIS-SK24DG30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
Value Added and Custom Switch Capabilities
RoHS InformationSK Series, Cert of Compliance
3D ModelSK24DG30
PCN Design/SpecificationSK Series Boot Color 08/Aug/2014
Standard Package1
Category Switches
FamilyKeylock Switches
SeriesSK
CircuitDP3T
Number of Positions3
Switch FunctionOn-On-On
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlat Key
Key Removable PositionsAll
Angle of Throw45°
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
FeaturesProcess Sealed
Depth Behind Flange-
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Mechanical Life30,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK24DG30
Related LinksSK24, SK24DG30 Datasheet, NKK Switches Distributor
SK24DG30 Details Description
Related parts for SK24DG30
BATTERY PACK NICAD 8.4V 2400MAH datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 4.72"L X 2.58"W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
TRANSFORMER datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CIR 22C 22#12 PIN PLUG datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf