Cornell Dubilier Electronics SK2R2M400ST
SK2R2M400ST picture photo
Mfg. Part Number
SK2R2M400ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
SK2R2M400ST.pdf
Availability of SK2R2M400ST
QUANTITY
SK2R2M400ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SK2R2M400ST
Internal Part NumberEIS-SK2R2M400ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSK
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)120.63 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current28mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK2R2M400ST
Related LinksSK2R2, SK2R2M400ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SK2R2M400ST Details Description
Related parts for SK2R2M400ST
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 3.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 8VDFN datasheet.pdf
WIRE & CABLE MARKERS datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf