Cornell Dubilier Electronics SK2R2M400ST
SK2R2M400ST picture photo
Mfg. Part Number
SK2R2M400ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
SK2R2M400ST.pdf
Availability of SK2R2M400ST
QUANTITY
SK2R2M400ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SK2R2M400ST
Internal Part NumberEIS-SK2R2M400ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSK
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)120.63 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current28mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK2R2M400ST
Related LinksSK2R2, SK2R2M400ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SK2R2M400ST Details Description
Related parts for SK2R2M400ST
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
STOP-START datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 22PF 3KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 330 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
WASHER SHOULDER M4 NYLON datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf
EVAL BOARD ELECT GN1412B datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf