Cornell Dubilier Electronics SK331M160ST
SK331M160ST picture photo
Mfg. Part Number
SK331M160ST
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
SK331M160ST.pdf
Availability of SK331M160ST
QUANTITY
SK331M160ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SK331M160ST
Internal Part NumberEIS-SK331M160ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current600mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK331M160ST
Related LinksSK331, SK331M160ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SK331M160ST Details Description
Related parts for SK331M160ST
WIRE MARKER B/Y .16-.39"1000PC datasheet.pdf
HEADER OPEN .030"DIA .300 10POS datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 300KSPS 28-TQFN datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR I2C EEPROM 8SOIC datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 4A datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf