Cornell Dubilier Electronics SK3R3M250ST
SK3R3M250ST picture photo
Mfg. Part Number
SK3R3M250ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
SK3R3M250ST.pdf
Availability of SK3R3M250ST
QUANTITY
SK3R3M250ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SK3R3M250ST
Internal Part NumberEIS-SK3R3M250ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSK
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)60.32 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current35mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK3R3M250ST
Related LinksSK3R3, SK3R3M250ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SK3R3M250ST Details Description
Related parts for SK3R3M250ST
IC MPU I186 20MHZ 68CPGA datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING CPC 4POS BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 210PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
BOARD EVAL SPDT SW SKY13299-321 datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG PURPLE 1000' datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf