Cornell Dubilier Electronics SK471M010ST
SK471M010ST picture photo
Mfg. Part Number
SK471M010ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
SK471M010ST.pdf
Availability of SK471M010ST
QUANTITY
SK471M010ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SK471M010ST
Internal Part NumberEIS-SK471M010ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSK
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)540 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current400mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK471M010ST
Related LinksSK471, SK471M010ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SK471M010ST Details Description
Related parts for SK471M010ST
DIODE ARRAY GP 50V 200MA SOT23-3 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
12X LOWER DIE CAST SHELL 26 AWG datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
IC CONV DC-DC 300MA AMOLED 16QFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM CC 12VDC datasheet.pdf