Essentra Components (formerly Richco, Inc.) SKL45-250
SKL45-250 picture photo
Mfg. Part Number
SKL45-250
Manufacturer
Product Category
Clamps and Clips
Brief Description
KURLY LOK STANDOFF .15-.25"DIA
Datasheet Download
SKL45-250.pdf
Availability of SKL45-250
QUANTITY
SKL45-250 Order Process
Ship out your order
Specifications of SKL45-250
Internal Part NumberEIS-SKL45-250
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEngineering Technology
Injection Molding and Plastics
Plastic Materials
Standard Package1,000
Category Cables, Wires - Management
FamilyClamps and Clips
SeriesSKL
TypeTwist Lock, 45° Entry
Opening Size0.25" Dia x 1.31" H (6.4mm x 33.3mm)
Mounting TypeArrowhead, Winged
MaterialNylon
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SKL45-250
Related LinksSKL4, SKL45-250 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
SKL45-250 Details Description
Related parts for SKL45-250
CONN HEADER 8POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
CAP MICA 22PF 5% 1KV RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 5MM datasheet.pdf
FUSE T/D CLASS CC 15A 600V datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBACK PWM 16-TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
IC MPU OMAP-35XX 600MHZ 515FCBGA datasheet.pdf
IC MIXER 1.5-4.5GHZ 8MSOP datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 1.5A datasheet.pdf
570UF 450V 64X105 85C ST datasheet.pdf