Littelfuse SL1003A260R
SL1003A260R picture photo
Mfg. Part Number
SL1003A260R
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 260V 10KA THROUGH HOLE
Datasheet Download
SL1003A260R.pdf
Availability of SL1003A260R
QUANTITY
SL1003A260R Order Process
Ship out your order
Specifications of SL1003A260R
Internal Part NumberEIS-SL1003A260R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesSL1003A
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)260V
Impulse Discharge Current (8/20µs)10000A (10kA)
Tolerance-
Number of Poles3
Fail ShortNo
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial Cylinder, 3 Lead (Radial Bend)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SL1003A260R
Related LinksSL100, SL1003A260R Datasheet, Littelfuse Distributor
SL1003A260R Details Description
Related parts for SL1003A260R
RES ARRAY 8 RES 1K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.5A TO220 datasheet.pdf
Connector Socket 84 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TV WALL MNT SWIVEL 17" - 37" datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 30SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 20% 630VDC RADIAL datasheet.pdf