Littelfuse SL1003A450C
SL1003A450C picture photo
Mfg. Part Number
SL1003A450C
Brief Description
GDT 450V 10KA
Datasheet Download
SL1003A450C.pdf
Availability of SL1003A450C
QUANTITY
SL1003A450C Order Process
Ship out your order
Specifications of SL1003A450C
Internal Part NumberEIS-SL1003A450C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesSL1003A
PackagingBulk
Voltage - DC Spark Over (Nom)450V
Impulse Discharge Current (8/20µs)10000A (10kA)
Tolerance-
Number of Poles3
Fail ShortNo
Mounting TypeUser Defined
Package / CaseCylinder No Lead, 3 Terminal
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SL1003A450C
Related LinksSL100, SL1003A450C Datasheet, Littelfuse Distributor
SL1003A450C Details Description
Related parts for SL1003A450C
SENSOR 5PSIA RIBBON CABLE W/CONN datasheet.pdf
SCREWDRIVER SQUARE #2 10.55" datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC DO204AC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1.5A DO220AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 145MA 2.8 OHM TH datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 8SKT SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.100 12 POS datasheet.pdf