Littelfuse SL1021A260RF
SL1021A260RF picture photo
Mfg. Part Number
SL1021A260RF
Brief Description
GDT 260V 10KA T/H FAIL SHORT
Datasheet Download
SL1021A260RF.pdf
Availability of SL1021A260RF
QUANTITY
SL1021A260RF Order Process
Ship out your order
Specifications of SL1021A260RF
Internal Part NumberEIS-SL1021A260RF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesSL1021A
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)260V
Impulse Discharge Current (8/20µs)10000A (10kA)
Tolerance-
Number of Poles3
Fail ShortYes
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial Cylinder, 3 Lead (Radial Bend)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SL1021A260RF
Related LinksSL1021, SL1021A260RF Datasheet, Littelfuse Distributor
SL1021A260RF Details Description
Related parts for SL1021A260RF
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
ARRAY FEMALE 200POS 1.3MM GOLD datasheet.pdf
ENCLOSURE BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.23A 270 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 1W DO204AL datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
500 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf