Littelfuse SL1021A400RG
SL1021A400RG picture photo
Mfg. Part Number
SL1021A400RG
Brief Description
GDT 400V 10KA T/H FAIL SHORT
Datasheet Download
SL1021A400RG.pdf
Availability of SL1021A400RG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SL1021A400RG Order Process
Ship out your order
Specifications of SL1021A400RG
Internal Part NumberEIS-SL1021A400RG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesSL1021A
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)400V
Impulse Discharge Current (8/20µs)10000A (10kA)
Tolerance-
Number of Poles3
Fail ShortYes
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial Cylinder, 3 Lead (Radial Bend)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SL1021A400RG
Related LinksSL1021, SL1021A400RG Datasheet, Littelfuse Distributor
SL1021A400RG Details Description
Related parts for SL1021A400RG
CONN HOLDER 28POS PLUG PANEL MNT datasheet.pdf
CAP CER 50PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
FUSE 5A 240V FAST BRITISH BS IEC datasheet.pdf
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
VARISTOR 270V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
3M F9460PC VHB 1" SQ - 250/PACK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
XCEDE 2W 4PVH 8COL datasheet.pdf