Littelfuse SL1021B350PF
SL1021B350PF picture photo
Mfg. Part Number
SL1021B350PF
Brief Description
GDT 350V 20KA T/H FAIL SHORT
Datasheet Download
SL1021B350PF.pdf
Availability of SL1021B350PF
QUANTITY
SL1021B350PF Order Process
Ship out your order
Specifications of SL1021B350PF
Internal Part NumberEIS-SL1021B350PF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesSL1021B
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)350V
Impulse Discharge Current (8/20µs)20000A (20kA)
Tolerance-
Number of Poles3
Fail ShortYes
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial Cylinder, 3 Lead (Radial Bend)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SL1021B350PF
Related LinksSL1021, SL1021B350PF Datasheet, Littelfuse Distributor
SL1021B350PF Details Description
Related parts for SL1021B350PF
DIODE ZENER 7.5V 200MW SOD323 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
IC SW CURR LIMIT DUAL 16-SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
12 CIR MTA 156 EDG CON F/T LF datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5V IN 12V OUT datasheet.pdf
CAP CER 330PF 500V Y5T RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
GSM/HSPA datasheet.pdf
CAP FILM 620PF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
100UF 12V 8X20.5 105C AXI datasheet.pdf