Littelfuse SL1021B500C
SL1021B500C picture photo
Mfg. Part Number
SL1021B500C
Brief Description
GDT 500V 20KA
Datasheet Download
SL1021B500C.pdf
Availability of SL1021B500C
QUANTITY
SL1021B500C Order Process
Ship out your order
Specifications of SL1021B500C
Internal Part NumberEIS-SL1021B500C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesSL1021B
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)500V
Impulse Discharge Current (8/20µs)20000A (20kA)
Tolerance-
Number of Poles3
Fail ShortNo
Mounting TypeUser Defined
Package / CaseCylinder No Lead, 3 Terminal
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SL1021B500C
Related LinksSL102, SL1021B500C Datasheet, Littelfuse Distributor
SL1021B500C Details Description
Related parts for SL1021B500C
RES SMD 1.02KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP 5-TSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 110V datasheet.pdf
VARISTOR 420V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 35VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% 1411 datasheet.pdf
762 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
CAP CER 62PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 68PF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf