Littelfuse SL1024A420RG
SL1024A420RG picture photo
Mfg. Part Number
SL1024A420RG
Brief Description
GDT 420V 10KA T/H FAIL SHORT
Datasheet Download
SL1024A420RG.pdf
Availability of SL1024A420RG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SL1024A420RG Order Process
Ship out your order
Specifications of SL1024A420RG
Internal Part NumberEIS-SL1024A420RG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesSL1024A
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)420V
Impulse Discharge Current (8/20µs)10000A (10kA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SL1024A420RG
Related LinksSL1024, SL1024A420RG Datasheet, Littelfuse Distributor
SL1024A420RG Details Description
Related parts for SL1024A420RG
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
PINLESS VERT QKE HDR datasheet.pdf
MEMORY CARD MICROSD 256MB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 12V datasheet.pdf
OSC XO 19.6606MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
RES 3.90K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SIREN 6-16VDC 2.9KHZ PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf