Littelfuse SL1024B145RG
SL1024B145RG picture photo
Mfg. Part Number
SL1024B145RG
Brief Description
GDT 145V 20KA T/H FAIL SHORT
Datasheet Download
SL1024B145RG.pdf
Availability of SL1024B145RG
QUANTITY
SL1024B145RG Order Process
Ship out your order
Specifications of SL1024B145RG
Internal Part NumberEIS-SL1024B145RG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesSL1024B
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)145V
Impulse Discharge Current (8/20µs)20000A (20kA)
Tolerance-
Number of Poles3
Fail ShortYes
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial Cylinder, 3 Lead (Radial Bend)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SL1024B145RG
Related LinksSL1024, SL1024B145RG Datasheet, Littelfuse Distributor
SL1024B145RG Details Description
Related parts for SL1024B145RG
OPTO SENSOR REFLECT TYPE 4MM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 8K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf