Littelfuse SL1024B500RG
SL1024B500RG picture photo
Mfg. Part Number
SL1024B500RG
Brief Description
GDT 500V 20KA T/H FAIL SHORT
Datasheet Download
SL1024B500RG.pdf
Availability of SL1024B500RG
QUANTITY
SL1024B500RG Order Process
Ship out your order
Specifications of SL1024B500RG
Internal Part NumberEIS-SL1024B500RG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesSL1024B
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)500V
Impulse Discharge Current (8/20µs)20000A (20kA)
Tolerance-
Number of Poles3
Fail ShortYes
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial Cylinder, 3 Lead (Radial Bend)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SL1024B500RG
Related LinksSL1024, SL1024B500RG Datasheet, Littelfuse Distributor
SL1024B500RG Details Description
Related parts for SL1024B500RG
IC REG LDO 2.5V 0.5A SOT223-5 datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 9.76KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 8000UF 25V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES 8K OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 30PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf