Vishay Semiconductor/Diodes Division SL12-M3/61T
SL12-M3/61T picture photo
Mfg. Part Number
SL12-M3/61T
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 20V 1.5A DO214AC
Datasheet Download
SL12-M3/61T.pdf
Availability of SL12-M3/61T
QUANTITY
SL12-M3/61T Order Process
Ship out your order
Specifications of SL12-M3/61T
Internal Part NumberEIS-SL12-M3/61T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If445mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr200µA @ 20V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SL12-M3/61T
Related LinksSL12-, SL12-M3/61T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SL12-M3/61T Details Description
Related parts for SL12-M3/61T
RES SMD 464 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS DUAL BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
ATTENUATOR 10DB 50 OHM 0805 SMD datasheet.pdf
IC SRAM 144MBIT 450MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CAP CER 0.47PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HDR 55POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
TRI N RECP F FLG BODY 4-28 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf