Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-13A-50-C3-R0
ATS-13A-50-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-13A-50-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-13A-50-C3-R0.pdf
Availability of ATS-13A-50-C3-R0
QUANTITY
ATS-13A-50-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-13A-50-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-13A-50-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow19.22°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-13A-50-C3-R0
Related LinksATS-13A-, ATS-13A-50-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-13A-50-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-13A-50-C3-R0
CONN RCPT 20-24AWG CRIMP 30GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
OSC XO 181.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO-215AA datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 50A AC/DC datasheet.pdf
FUSE 35AMP 1200VAC / 660VDC datasheet.pdf