TDK Corporation SL1215-471KR72-PF
SL1215-471KR72-PF picture photo
Mfg. Part Number
SL1215-471KR72-PF
Brief Description
FIXED IND 470UH 720MA 480 MOHM
Datasheet Download
SL1215-471KR72-PF.pdf
Availability of SL1215-471KR72-PF
QUANTITY
SL1215-471KR72-PF Order Process
Ship out your order
Specifications of SL1215-471KR72-PF
Internal Part NumberEIS-SL1215-471KR72-PF
Material - Core-
Inductance470µH
Tolerance±10%
Current Rating720mA
Current - Saturation1.6A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)480 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SL1215-471KR72-PF
Related LinksSL1215-4, SL1215-471KR72-PF Datasheet, TDK Corporation Distributor
SL1215-471KR72-PF Details Description
Related parts for SL1215-471KR72-PF
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 2A TO277A datasheet.pdf
RES 2.20 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 21POS datasheet.pdf
CONN IDC 12POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
RES 150 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf