FFF SLD14R-1LF
SLD14R-1LF picture photo
Mfg. Part Number
SLD14R-1LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 14POS 1.25MM R/A
Datasheet Download
SLD14R-1LF.pdf
Availability of SLD14R-1LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SLD14R-1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SLD14R-1LF
Internal Part NumberEIS-SLD14R-1LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSLD Series 1.25mm 13/Sept/2010
Standard Package990
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSLD
PackagingTray
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions14
Pitch0.049" (1.25mm)
TerminationKinked Pin
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.275" (6.99mm)