FFF SLD30S-1LF
SLD30S-1LF picture photo
Mfg. Part Number
SLD30S-1LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC VERT 30POS 1.25MM PCB
Datasheet Download
SLD30S-1LF.pdf
Availability of SLD30S-1LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SLD30S-1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SLD30S-1LF
Internal Part NumberEIS-SLD30S-1LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSLD Series 1.25mm 13/Sept/2010
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSLD
PackagingTray
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeThrough Hole
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions30
Pitch0.049" (1.25mm)
TerminationKinked Pin
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.315" (8.00mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Actuator MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating-
Operating Temperature-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLD30S-1LF
Related LinksSLD30, SLD30S-1LF Datasheet, FFF Distributor
SLD30S-1LF Details Description
Related parts for SLD30S-1LF
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FUSE BLOCK BLADE 500V 20A PCB datasheet.pdf
CA,SM,MTRJ-SC datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC PSOC 8K FLASH 512B 28SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
LED RED/YLW CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SCR FAST SW 475A 200V TO-200AC datasheet.pdf
CAP ALUM 21000UF 20% 10V FLATPCK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 50A datasheet.pdf