Microchip Technology PIC16C65B-20/P
PIC16C65B-20/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C65B-20/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 40DIP
Datasheet Download
PIC16C65B-20/P.pdf
Availability of PIC16C65B-20/P
QUANTITY
PIC16C65B-20/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C65B-20/P
Internal Part NumberEIS-PIC16C65B-20/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification PDIP-28L/40L 21/Oct/2013
Qualification Assembly Site PDIP-28/40L 23/Aug/2013
Qualification PDIP-28L/40L 23/Aug/2013
Qualification PDIP-28L/40 Revision 05/Sept/2013
Qualification Revision PDIP-28L/40L17/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
Assembly Site Transfer 13/May/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
SeriesPIC® 16C
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case40-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package40-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C65B-20/P
Related LinksPIC16C6, PIC16C65B-20/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C65B-20/P Details Description
Related parts for PIC16C65B-20/P
IC DUAL PCMCIA PWR SWITCH30-SSOP datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 256MBIT 5NS 66TSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 30A DOP3I datasheet.pdf
DGTL ISO 3.5KV GEN PURP 22DIP datasheet.pdf
TRANSFORMR CCFL 14W 20V 30MA datasheet.pdf
IC PWM BOOST FLYBACK CM 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.11 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE POWER 6P+16S datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf