TDK Corporation SLF12575T-5R6N6R3-H
SLF12575T-5R6N6R3-H picture photo
Mfg. Part Number
SLF12575T-5R6N6R3-H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 6.3A 11.6 MOHM
Datasheet Download
SLF12575T-5R6N6R3-H.pdf
Availability of SLF12575T-5R6N6R3-H
QUANTITY
SLF12575T-5R6N6R3-H Order Process
Ship out your order
Specifications of SLF12575T-5R6N6R3-H
Internal Part NumberEIS-SLF12575T-5R6N6R3-H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSLF(-H) Series Comparison
Product Training ModulesSMD Inductors
Featured ProductSLF-H Series Automotive Low-Profile Power Inductor
PCN Design/SpecificationSLF-H Series Winding Process 29/Jul/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SLF-H
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±30%
Current Rating6.3A
Current - Saturation7.8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)13.92 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.309" (7.85mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLF12575T-5R6N6R3-H
Related LinksSLF12575T, SLF12575T-5R6N6R3-H Datasheet, TDK Corporation Distributor
SLF12575T-5R6N6R3-H Details Description
Related parts for SLF12575T-5R6N6R3-H
FIXED IND 1.5MH 55MA 26.5 OHM TH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 18A I2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IPD M18 NONSHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf