Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM6-12.7-74-3
TNM6-12.7-74-3 picture photo
Mfg. Part Number
TNM6-12.7-74-3
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M6 NYLON 74MM
Datasheet Download
TNM6-12.7-74-3.pdf
Availability of TNM6-12.7-74-3
QUANTITY
TNM6-12.7-74-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM6-12.7-74-3
Internal Part NumberEIS-TNM6-12.7-74-3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM6
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.500" (12.70mm) 1/2"
Between Board Height2.913" (74.00mm)
Length - Overall3.913" (99.40mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM6-12.7-74-3
TNM6-12.7-74-3 Details Description
Related parts for TNM6-12.7-74-3
IC INVERTER DL 4,2-INPUT 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 80POS 0.156 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 6.3V 20% 1411 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP 6POS NON-SHORT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 56POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
IC OFF-LINE SWITCH PWM 12SOP datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 20POS TIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
METAL ALARM DEVICE 4.92L X 4.92W datasheet.pdf