| Internal Part Number | EIS-SLIC-2.6X29-SR/SES | |
| Number of Cable Pairs | 200 Pairs @ 24-26 AWG | |
| Diameter - Inside | 2.60" (66.0mm) | |
| Length - Overall | 29.00" (736.6mm) | |
| Sheath Opening | 17.00" (432.0mm) | |