| Internal Part Number | EIS-SLIC-3.6X33-BA/SES | |
| Standard Package | 4 | |
| Category | Cables, Wires - Management | |
| Family | Splice Enclosures, Protection | |
| Series | SLiC™ | |
| Type | Aerial Closure, Free-Breathing | |
| Number of Cable Pairs | 400 Pairs @ 24-26 AWG | |
| Diameter - Inside | 3.60" (91.4mm) | |
| Length - Overall | 33.00" (838.2mm) | |
| Sheath Opening | 21.00" (533.4mm) | |