Cornell Dubilier Electronics SLP121M450E1P3
SLP121M450E1P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP121M450E1P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
SLP121M450E1P3.pdf
Availability of SLP121M450E1P3
QUANTITY
SLP121M450E1P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP121M450E1P3
Internal Part NumberEIS-SLP121M450E1P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSLP
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.765 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current800mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP121M450E1P3
Related LinksSLP121M, SLP121M450E1P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP121M450E1P3 Details Description
Related parts for SLP121M450E1P3
IC DUAL HI-SP DIFF DRVR 8VSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 18MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
SOCKET 12 POINT 29MM 1.69" datasheet.pdf
CONN HDR SIDE ENTRY 30 POS 2MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 832KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 1.21M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 80.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf