FFF SLP14R-5LF
SLP14R-5LF picture photo
Mfg. Part Number
SLP14R-5LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN CIC TOP 14POS 1.25MM R/A
Datasheet Download
SLP14R-5LF.pdf
Availability of SLP14R-5LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SLP14R-5LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP14R-5LF
Internal Part NumberEIS-SLP14R-5LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSLP Series 14/Sept/2010
Standard Package4,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSLP
PackagingTray
Flat Flex TypeCIC
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions14
Pitch0.049" (1.25mm)
TerminationKinked Pin
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.197" (5.00mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyethylene Terephthalate (PET), Glass Filled
Actuator MaterialPolyethylene Terephthalate (PET), Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating-
Operating Temperature-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP14R-5LF
Related LinksSLP14, SLP14R-5LF Datasheet, FFF Distributor
SLP14R-5LF Details Description
Related parts for SLP14R-5LF
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLK PNP LED 5.3MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CAP CER 6PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 67MM datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 18 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR datasheet.pdf