Cornell Dubilier Electronics SLP151M420A7P3
SLP151M420A7P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP151M420A7P3
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
SLP151M420A7P3.pdf
Availability of SLP151M420A7P3
QUANTITY
SLP151M420A7P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP151M420A7P3
Internal Part NumberEIS-SLP151M420A7P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.212 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current880mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP151M420A7P3
Related LinksSLP151M, SLP151M420A7P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP151M420A7P3 Details Description
Related parts for SLP151M420A7P3
CARD EJECTOR WHITE 1/16" datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN HEADER .100 2ROW R/A 16POS datasheet.pdf
IC FUEL GAUGE LI+ 2CELL 14-TDFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.560" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf