Cornell Dubilier Electronics SLP151M420C5P3
SLP151M420C5P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP151M420C5P3
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
SLP151M420C5P3.pdf
Availability of SLP151M420C5P3
QUANTITY
SLP151M420C5P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP151M420C5P3
Internal Part NumberEIS-SLP151M420C5P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.212 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current880mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP151M420C5P3
Related LinksSLP151M, SLP151M420C5P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP151M420C5P3 Details Description
Related parts for SLP151M420C5P3
TRANS 4NPN DARL 50V 1.8A 16DIP datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 1.025A 120 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 1.96KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 7/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 0.50MM 38POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1W DO204AL datasheet.pdf
SWITCH CAP CLEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 5V 10UA datasheet.pdf