Cornell Dubilier Electronics SLP152M063A3P3
SLP152M063A3P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP152M063A3P3
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
SLP152M063A3P3.pdf
Availability of SLP152M063A3P3
QUANTITY
SLP152M063A3P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP152M063A3P3
Internal Part NumberEIS-SLP152M063A3P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)265 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP152M063A3P3
Related LinksSLP152M, SLP152M063A3P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP152M063A3P3 Details Description
Related parts for SLP152M063A3P3
CAP FILM 0.047UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
JOYSTICK 9000 SINGLE DECODE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT SEALING CAP SIZE 20 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf