Cornell Dubilier Electronics SLP181M450C7P3
SLP181M450C7P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP181M450C7P3
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
SLP181M450C7P3.pdf
Availability of SLP181M450C7P3
QUANTITY
SLP181M450C7P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP181M450C7P3
Internal Part NumberEIS-SLP181M450C7P3
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.843 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP181M450C7P3
Related LinksSLP181M, SLP181M450C7P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP181M450C7P3 Details Description
Related parts for SLP181M450C7P3
FUSE HLDR BLADE 32V 30A IN LINE datasheet.pdf
CABLE CORE RIBBON/FLEX 27.00MM datasheet.pdf
CABLE D-SUB - HFU15H/AE15M/X datasheet.pdf
MODULE DDR2 1GB 240-DIMM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 10POS 2MM T/H datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 165VIN 18.5VOUT 25W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W datasheet.pdf
RES SMD 7.32M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf