Cornell Dubilier Electronics SLP182M100C7P3
SLP182M100C7P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP182M100C7P3
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
SLP182M100C7P3.pdf
Availability of SLP182M100C7P3
QUANTITY
SLP182M100C7P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP182M100C7P3
Internal Part NumberEIS-SLP182M100C7P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)147 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP182M100C7P3
Related LinksSLP182M, SLP182M100C7P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP182M100C7P3 Details Description
Related parts for SLP182M100C7P3
LED GREEN/RED 4SMD GW datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 10K 3-WIRE 8-MSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 36-75VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
14MM PLC BASIC TERM BLOCK 24V datasheet.pdf
CAP 100MF -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 29POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 240MA 2.268 OHM datasheet.pdf