Cornell Dubilier Electronics SLP221M315E1P3
SLP221M315E1P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP221M315E1P3
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
SLP221M315E1P3.pdf
Availability of SLP221M315E1P3
QUANTITY
SLP221M315E1P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP221M315E1P3
Internal Part NumberEIS-SLP221M315E1P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.508 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.53A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP221M315E1P3
Related LinksSLP221M, SLP221M315E1P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP221M315E1P3 Details Description
Related parts for SLP221M315E1P3
HEATSHRK DL WL Q52X 1 1/2"X4'BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 20 OHM 1506 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL TIN 76POS datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf