Vishay Semiconductor/Diodes Division BYWF29-50HE3/45
BYWF29-50HE3/45 picture photo
Mfg. Part Number
BYWF29-50HE3/45
Brief Description
DIODE GEN PURP 50V 8A ITO220AC
Datasheet Download
BYWF29-50HE3/45.pdf
Availability of BYWF29-50HE3/45
QUANTITY
BYWF29-50HE3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYWF29-50HE3/45
Internal Part NumberEIS-BYWF29-50HE3/45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)25ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 50V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageITO-220AC
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYWF29-50HE3/45
Related LinksBYWF29-, BYWF29-50HE3/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYWF29-50HE3/45 Details Description
Related parts for BYWF29-50HE3/45
IC XDCP DUAL 64-TAP 2.5K 24TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 25V 1A 6TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 20A PPAK SO-8 datasheet.pdf
RES 0.449 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
TERMINAL CRIMPING TOOL datasheet.pdf
0.8MM WTB CABLE CONN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf