Cornell Dubilier Electronics SLP272M100C9P3
SLP272M100C9P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP272M100C9P3
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
SLP272M100C9P3.pdf
Availability of SLP272M100C9P3
QUANTITY
SLP272M100C9P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP272M100C9P3
Internal Part NumberEIS-SLP272M100C9P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)98 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.82A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP272M100C9P3
Related LinksSLP272M, SLP272M100C9P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP272M100C9P3 Details Description
Related parts for SLP272M100C9P3
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENS 2000PSI 7/16-20 UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
LENS FOR CREE XP-E,C,G 4 UP datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 18POS datasheet.pdf
IC PSOC 32B 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
HEAT SHRINK EPS400 .350 BK 6 IN datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
WASHER FLAT 5/16 NYLON NATURAL datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 1.27MM datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf