Cornell Dubilier Electronics SLP391M220A5P3
SLP391M220A5P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP391M220A5P3
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 220V SNAP
Datasheet Download
SLP391M220A5P3.pdf
Availability of SLP391M220A5P3
QUANTITY
SLP391M220A5P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP391M220A5P3
Internal Part NumberEIS-SLP391M220A5P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating220V
ESR (Equivalent Series Resistance)510 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP391M220A5P3
Related LinksSLP391M, SLP391M220A5P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP391M220A5P3 Details Description
Related parts for SLP391M220A5P3
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.048V SOT23 datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 20% 25V SCREW datasheet.pdf
RES 62 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP XP-C AMBER SMD datasheet.pdf
SHEET FABRIC 25.4X76.2MM 5/PK datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/16 RED 500' datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6POS SLD CUP datasheet.pdf
IPD M30 NONSHLD 3W SPST PLUG datasheet.pdf
SPECIAL UMQ MAT 12X56 WITH SPEC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V SOT23 datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0603 X6S 1レF 6.3V datasheet.pdf