Cornell Dubilier Electronics SLP471M200C3P3
SLP471M200C3P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP471M200C3P3
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
SLP471M200C3P3.pdf
Availability of SLP471M200C3P3
QUANTITY
SLP471M200C3P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP471M200C3P3
Internal Part NumberEIS-SLP471M200C3P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)423 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP471M200C3P3
Related LinksSLP471M, SLP471M200C3P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP471M200C3P3 Details Description
Related parts for SLP471M200C3P3
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
TERMINAL WMF 2.5 FU BLZ 10-36V datasheet.pdf
RELAY SSR 280VAC 125A PANEL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf