Cornell Dubilier Electronics SLP471M250E3P3
SLP471M250E3P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP471M250E3P3
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
SLP471M250E3P3.pdf
Availability of SLP471M250E3P3
QUANTITY
SLP471M250E3P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP471M250E3P3
Internal Part NumberEIS-SLP471M250E3P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)423 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.65A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP471M250E3P3
Related LinksSLP471M, SLP471M250E3P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP471M250E3P3 Details Description
Related parts for SLP471M250E3P3
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
DEV TEMPORARY TARGET BOARD FOR M datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 8NS 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 1A SOT23 datasheet.pdf
SPECIAL OUTLET BOX datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC XO 22.5792MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf