Cornell Dubilier Electronics SLP472M035C5P3
SLP472M035C5P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP472M035C5P3
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
SLP472M035C5P3.pdf
Availability of SLP472M035C5P3
QUANTITY
SLP472M035C5P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP472M035C5P3
Internal Part NumberEIS-SLP472M035C5P3
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)113 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.53A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP472M035C5P3
Related LinksSLP472M, SLP472M035C5P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP472M035C5P3 Details Description
Related parts for SLP472M035C5P3
JUMPER-H1505TR/A3049G/X 2" datasheet.pdf
CTRLR TEMP SSR 240V 50A AC OUT datasheet.pdf
CAP POLYMER 390UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SOP datasheet.pdf
RES 61.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 2K FLASH 20DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT PIN datasheet.pdf