Cornell Dubilier Electronics SLP472M063C9P3
SLP472M063C9P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP472M063C9P3
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
SLP472M063C9P3.pdf
Availability of SLP472M063C9P3
QUANTITY
SLP472M063C9P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP472M063C9P3
Internal Part NumberEIS-SLP472M063C9P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)85 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP472M063C9P3
Related LinksSLP472M, SLP472M063C9P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP472M063C9P3 Details Description
Related parts for SLP472M063C9P3
SWITCH SLIDE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 2A 250VAC/VDC RAD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 7.62MM datasheet.pdf
MICROCONTROLLR SSR BURST-FIRE datasheet.pdf
DIODE MODULE 800V 1800A DO200AB datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
DC/DC CONV TH QB 12V 500W datasheet.pdf