Cornell Dubilier Electronics SLP472M063E7P3
SLP472M063E7P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP472M063E7P3
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
SLP472M063E7P3.pdf
Availability of SLP472M063E7P3
QUANTITY
SLP472M063E7P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP472M063E7P3
Internal Part NumberEIS-SLP472M063E7P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)85 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP472M063E7P3
Related LinksSLP472M, SLP472M063E7P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP472M063E7P3 Details Description
Related parts for SLP472M063E7P3
CAP TANT 1UF 16V 20% 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 20POS .050" datasheet.pdf
IC DRVR TRANSFORMER 8-SOIC datasheet.pdf
IC BASESTATION FINAL SOT502B datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 13A 8WDFN datasheet.pdf
CAP ALUM 3.9UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3.9MHZ 8SOIC datasheet.pdf