Nichicon UWT1H330MCL1GS
UWT1H330MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UWT1H330MCL1GS
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UWT1H330MCL1GS.pdf
Availability of UWT1H330MCL1GS
QUANTITY
UWT1H330MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UWT1H330MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UWT1H330MCL1GS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package900
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current60mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.303" (7.70mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWT1H330MCL1GS
Related LinksUWT1H33, UWT1H330MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UWT1H330MCL1GS Details Description
Related parts for UWT1H330MCL1GS
IC REG LDO ADJ 1A SOT223-6 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST-NO 4A 250V datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 6A SCREW datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 8A DPAK-4 datasheet.pdf
IC EMI FILTER 8LINE ESD 16TDFN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CABLE 15COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 495MA 180 MOHM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
44POS F HD WATER RES SOLDER datasheet.pdf