Cornell Dubilier Electronics SLP680M400A1P3
SLP680M400A1P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP680M400A1P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
SLP680M400A1P3.pdf
Availability of SLP680M400A1P3
QUANTITY
SLP680M400A1P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP680M400A1P3
Internal Part NumberEIS-SLP680M400A1P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSLP
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)4.879 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current500mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP680M400A1P3
Related LinksSLP680M, SLP680M400A1P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP680M400A1P3 Details Description
Related parts for SLP680M400A1P3
RES SMD 10.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
SWITCH ROLL SPST-NO 11A QC TERM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 10W datasheet.pdf
CAP CER 5.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH THUMB BCD COMP 0.1A 250V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 780MA 1.22 OHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.100" 60POS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN M8 datasheet.pdf