Cornell Dubilier Electronics SLP682M063H7P3
SLP682M063H7P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP682M063H7P3
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
SLP682M063H7P3.pdf
Availability of SLP682M063H7P3
QUANTITY
SLP682M063H7P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP682M063H7P3
Internal Part NumberEIS-SLP682M063H7P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package40
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)59 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.84A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP682M063H7P3
Related LinksSLP682M, SLP682M063H7P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP682M063H7P3 Details Description
Related parts for SLP682M063H7P3
02P MTA156 ASSY ON TAPE datasheet.pdf
WIRE SDLE MICRO FR.138"HOLE .44" datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 5V ESD 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 3/8-24 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
CIRCULAR datasheet.pdf
RES SMD 5.62KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf