Cornell Dubilier Electronics SLP682M080H4P3
SLP682M080H4P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP682M080H4P3
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
SLP682M080H4P3.pdf
Availability of SLP682M080H4P3
QUANTITY
SLP682M080H4P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP682M080H4P3
Internal Part NumberEIS-SLP682M080H4P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)49 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP682M080H4P3
Related LinksSLP682M, SLP682M080H4P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP682M080H4P3 Details Description
Related parts for SLP682M080H4P3
CONN JACK 3-COND PHONE SLD LUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 1/2W 9.1 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 65E 15.5KV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN IDC 20POS 2.54MM 28AWG GOLD datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HU STRND 12AWG WHT/BLUE 100' datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 5SOP datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf