Cornell Dubilier Electronics SLP822M035E3P3
SLP822M035E3P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP822M035E3P3
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
SLP822M035E3P3.pdf
Availability of SLP822M035E3P3
QUANTITY
SLP822M035E3P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP822M035E3P3
Internal Part NumberEIS-SLP822M035E3P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSLP
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)65 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP822M035E3P3
Related LinksSLP822M, SLP822M035E3P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP822M035E3P3 Details Description
Related parts for SLP822M035E3P3
CONN SMA PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC DIFF LINE 1DVR/4RCVR 20-TSSOP datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL RED LOW CURR datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 2GBIT 2.5NS 60FBGA datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PB SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.075UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf