Essentra Components (formerly Richco, Inc.) SLPA125-375-01
SLPA125-375-01 picture photo
Mfg. Part Number
SLPA125-375-01
Manufacturer
Product Category
Rivets
Brief Description
SNAP LOCK PIN 0.531" NYLON NRTL
Datasheet Download
SLPA125-375-01.pdf
Availability of SLPA125-375-01
QUANTITY
SLPA125-375-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPA125-375-01
Internal Part NumberEIS-SLPA125-375-01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRivets and Hardware
Engineering Technology
Injection Molding and Plastics
Plastic Materials
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyRivets
SeriesSLPA125
TypeSnap Lock Pin
Rivet Diameter0.120" (3.05mm)
Rivet Length0.531" (13.49mm)
Head Diameter0.203" (5.16mm) 13/64"
Head Height0.047" (1.19mm) 3/64"
Hole Diameter0.125" (3.18mm) 1/8"
Grip Range0.375" (9.53mm) 3/8"
FeaturesArrowhead Shape
ColorNatural
MaterialNylon
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPA125-375-01
SLPA125-375-01 Details Description
Related parts for SLPA125-375-01
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1200V 12A TO-247 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 32VFQFPN datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 2W SMBG datasheet.pdf
CRYSTAL 20.000000 MHZ datasheet.pdf
CAP FILM 4.3UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf