Cornell Dubilier Electronics SLPX101M400A3P3
SLPX101M400A3P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX101M400A3P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
SLPX101M400A3P3.pdf
Availability of SLPX101M400A3P3
QUANTITY
SLPX101M400A3P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX101M400A3P3
Internal Part NumberEIS-SLPX101M400A3P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSLPX
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.99 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current990mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX101M400A3P3
Related LinksSLPX101, SLPX101M400A3P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX101M400A3P3 Details Description
Related parts for SLPX101M400A3P3
SWITCH KEYLOCK 19MM KEYCODE 015 datasheet.pdf
FUSE TERMINAL BLOCK W/LED datasheet.pdf
RES SMD 18.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RES 1.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC TO5-3 datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 1000MM 0.81 datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf