Cornell Dubilier Electronics SLPX103M063H7P3
SLPX103M063H7P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLPX103M063H7P3
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
SLPX103M063H7P3.pdf
Availability of SLPX103M063H7P3
QUANTITY
SLPX103M063H7P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLPX103M063H7P3
Internal Part NumberEIS-SLPX103M063H7P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package40
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)40 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.75A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLPX103M063H7P3
Related LinksSLPX103, SLPX103M063H7P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLPX103M063H7P3 Details Description
Related parts for SLPX103M063H7P3
RES SMD 732 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED GRN DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ELECT VAC PORTABLE 220VAC W/ACC datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 2.67 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS M20 4-20 MA datasheet.pdf
RES SMD 248 OHM 0.02% 0.3W 1206 datasheet.pdf
FILTER EMI 10000PF RADIAL datasheet.pdf